Únavu pozná asi každý z nás, býva príznakom často iného zdravotného problému. Telo vyšle varovný signál, že potrebuje oddych a regeneráciu.
Nemusíte byť vôbec leniví, jednoduchou môžete trpieť chronickou únavou.
 
Poznáme únavu fyzickú a duševnú, každý ju vníma inak. Nedá sa potvrdiť a ani zmerať.
 
Fyzickú, telesnú alebo aj svalovú únavu obvykle vnímame ako slabosť, ťažobu alebo bolesť svalov. Fyzická únava sa prejavuje poklesom svalovej sily, stratou rýchlosti a niekedy aj zmenou koordinácie pohybov. Prejavy sa môžu stupňovať pokiaľ fyzická únava pokračuje.
 
Pri duševnej alebo psychickej únave mávame pocity vyčerpania, trápi nás vo veľkej miere ospalosť, zhoršenie pamäte, strata koncentrácie najmä u vodičov, ktorá môže mať fatálne následky.
 
Jarná a jesenná únava tela je prirodzený jav, je to krátkodobá únava spôsobená zmenou cyklu počasia, minimom slnečného svetla, a nedostatkom vitamínov.
Naši predkovia sa snažili jarnej únave predchádzať zmenou stravovania-pôstom. My máme v súčasnosti vačšiu možnosť do stravy zaradiť viacej ovocia a zeleniny.
 
Únava je vlastne odpoveď organizmu na fyzickú a psychickú záťaž. No pokiaľ pretrváva dlhodobejšie a sme vystavení pravidelne fyzickej a duševnej záťaži na náš organizmus, jedná sa o dlhodobú-chronickú únavu.
Pre chronickú únavu je typický stály pocit únavy, slabosť, strata sily, búšenie srdca,nič nás nemotivuje. Máme problém akúkoľvek prácu dokončiť. V tom horšom prípade sú to mdloby, strata vedomia alebo časté závraty.
 
Príčiny únavy sú depresie, nedostatok spánku, znížená funkcia štítnej žlazy, chudokrvnosť, cukrovka, choroby srdca, dehydratácia, chronický únavový syndróm.
Chronická únava je ochorenie, ktoré je často považované za duševnú chorobu, no postihuje aj telo. Ak sa takáto únava spája s ďalšími problémami, hovoríme o chronickom únavovom syndróme.
Častokrát je dlhodobá únava spojená s viacerými ochoreniami.
 
Príznaky chronickej únavy:
 
- extrémna vyčerpanosť a únava bez zjavnej príčiny
- zlý spánok ale aj spánok po ktorom vstávame unavení
- zhoršená koncentrácia a pamäť
- pokles výkonnosti
- anémia
- dlhodobé bolesti svalov, hlavy, hrdla a kĺbov
- zväčšené lymfatické uzliny
- dlhé obdobie letargie

Presné príčiny vzniku chronickej únavy nie sú známe, sú predmetom rôznych výskumov. Lekári a vedci zvažujú, že by to mohlo byť oslabenie imunitného system, a to dlhodobým stresom alebo infekciou.
Vo väčšine prípadov chronickej únavy je jedným z podstatných spúšťačov ako som písala vyššie nedostatočný spánok. Nekvalitný spánok totiž vedie k únave, a následne dlhodobá únava môže viesť k nekvalitnému spánku. Vzniká tak začarovaný kruh.
 
Diagnostikovať chronickú únavu je veľmi zložité, určiť diagnózu nie je pre lekára jednoduché, pretože výsledky bývajú v rámci normy a človeku ako keby nič nebolo. Lekár musí takéhoto človeka neustále sledovať, a až potom navrhne liečbu. Býva to zvyčajne kombinácia psychoterapie a rehabilitačnej terapie.
Pomôcť si môžeme aj vyváženou stravou, pravidelným pitným režimom, kvalitným spánkom, akupunktúrou, pokojovým režimom, treba sa naučiť oddychovať, zbavovať sa stresu a pravidelne sa hýbať.
 
Únava môže byť zapríčinená aj vážnym ochorením, poprípade vedľajšími účinkami konkrétnej liečby, ako ochorenie svalov, reumatologické ochorenia, rakovina, chemoterapia, rádioterapia, Crohnova choroba, autoimúnne ochorenia.
 
 Ak trpíte bežnou únavou cez deň, máme pre Vás pomoc
 
Výživový doplnok Get Up+ obsahuje špeciálne vybranú kompozíciu zložiek vrátane komplexu vitamínov, extraktu z guarany, extraktu z chaluhy bublinatej a horčíka.
 
Tento prípravok prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému vďaka obsahu vitamínu B6 a vitamínu B12.
 
Horčík, riboflavín, niacín a extrakt z guarany vo výživovom doplnku Get Up+ prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy. Navyše guarana prispieva k psychickej a fyzickej vitalite.
 
Dôležitú funkciu v prípravku plní extrakt z chaluhy bublinatej, ktorý prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, pomáha zvýšiť pocit nasýtenia a kontrolovať hmotnosť. Prispieva aj k správnemu tráveniu a k správnej funkcii čriev.
 
Všetky výhody Get Up+ si môžete prečítať na https://www.naturalne.sk/eshop/vyzivove-doplnky-nutrivi/get-up-refill-pack

usetrite postovne

doprava 30

ty si naturalne

Pridajte sa k naším odberateľom a buďte medzi prvými, ktorí sa dozvedia o našich novinkách, akciách a exkluzívnych ponukách.

Rešpektujeme vaše súkromie. Prihlásením na odber súhlasíte s podmienkami pre ochranu osobných údajov